Bijeljina: Romi imaju potrebe kao i svi ostali građani

1101

Romi i Romkinje su višestruko diskriminisani, nezaposleni, i van školskog sistema. Sve manje institucije se brinu o njima, a pritom su bez krova nad glavom.

Danas je Svjetski dan Roma, osmi april. U čast prvog svjetskog kongresa Roma održanoga 1971. kad su Romi službeno svoju zastavu i himnu, u prostorijama UREM ”Siguran korak“ iz Bijeljine obilježen je ovaj dan sa korisnicima i volonterima, koji su pripremili poruke i panoe i izašli u mirnu šetnju.

„Cilj je da građani vide da Romi imaju potrebe kao i svi ostali građani grada Bijeljina. Zatim da pošalju poruku da žele biti zaposleni i poštovani u društvu kao i svi drugi“, rekao je direktor Udruženja Milenko Jovanović.

Elvira Huseljić, 24-godišnja majka četvero maloljetne djece, živi u Maloj Obarskoj. Igrom slučaja je otišla sa porodicom na selo, zato što nisu mogli živjeti u gradu. Nisu zaposleni.

„Iako nismo zaposleni, školujemo svoju kćerku, a i drugu smo kćerku upisali u školu“, rekla je Elvira. Kako je kazala, sve je manje poštovanja prema ženama.

„Izolirane smo zato što smo Romkinje i žene. Sve žene drugačije žive, bolje, dok smo mi Romkinje osuđene da živimo kao naše majke. Sreća pa je moj muž drugačiji i meni dozvoljava da izlazim i da budem dio drugog društva. Poruka je da svi treba da poštuju Rome i Romkinje, da nas upoznaju i da nam ne sude po izgledu i boje kože“, zaključila je Elvira.