Festival nacionalnih manjina pod nazivom “Mala Evropa” održan je tradicionalno deseti put u Prnjavoru. Na festivalu su prisustvovala udruženja nacionalnih manjina iz Opštine Prnjavor, ali i iz drugih krajeva Republike Srpske.
Na festivalu su se udruženja predstavila svojom tradicionalnom kuhinjom, nošnjama i muzikom. Na stolu su se našle sarme, gulaš, pite i bureci kao i raznovrsni kolači.
Pored muzike i gastronomije, udruženje “Romska djevojka-Romani ćej” iz Prnjavora predstavilo je romski dekupaž sa romskim motivima. Predsjednica udruženja Snježana Mirković navodi kako je ovo udruženje jedino u Republici Srpskoj koje radi ovakvu tehniku slikanja. Takođe su predstavili i neke od svojih radova na CNC mašini, a posebno se istakla ikona Svetog velikomučenika Georgija koja je u Republici Srpskoj poznatija kao slava koju obilježava veliki broj Roma.
Na festivalu su gosti bili i druga romska udruženja iz Kaknja i Tuzle, koja svake godine tradicionalno svojim prisustvom pružaju podršku ovom festivalu.
Veliku potporu dao je i Savez nacionalnih manjina Republike Srpske navodeći da je aktuelna epidemiološka situacija onemogućila održavanje festivala na otvorenom.
“Bez obzira na sve ne krijemo optimizam. Naredne godine planiramo novo druženje već u proljeće kod domaćina novog festivala u Bijeljini”, rekao je Franjo Rover, predsjednik Saveza nacionalnih manjina RS.
Da su nacionalne manjine ponos Prnjavora i da su doprinijeli kulturom i ekonomskom razvoju lokalne zajednice navodi načelnik Opštine Prnjavor, Darko Tomaš.
On je rekao kako mu je drago što je Prnjavor mjesto koje uvijek može okupiti nacionalne manjine, kako iz Prnjavora tako i šire, te je istakao da se u Prnjavoru ne prave razlike, nego se Prnjavorčani dijele kako on navodi “na dobre ljude i lijepe žene”.
Prema nezvaničnim podacima, u RS-u živi oko 14 hiljada pripadnika nacionalnih manjina, a od tog broja deset posto živi u Prnjavoru.

Romski










